Situació d'aprenentatge
Per a veure la situació més clarament estrar a l'enllaç: document
Situació d’aprenentatge
Títol
Té a veure la motivació i l’aprenentatge?
Curs (Nivell educatiu)
ESO 4t curs
Àrea / Matèria / Àmbit
Formació i orientació personal i professional - 4t ESO
DESCRIPCIÓ
Per què aquesta situació d’aprenentatge? Està relacionada amb alguna altra? Quin és el context? Quin repte planteja?
Els alumnes han de ser conscients de les seues capacitats d'aprendre. En aquest curs han de prendre decisions sobre el seu futur, en quart d'educació secundària tendeixen a estar més enfocades cap als estudis superiors. Aquesta transició els serà molt més fàcil si aprenen que sobre les formes d'aprendre. D'aquesta forma són més capaços adquirir la metodologia que més els ajude a assolir els coneixements de forma ràpida i eficaç.
COMPETÈNCIES ESPECÍFIQUES
Amb la realització d’aquesta situació d’aprenentatge s’afavoreix l’assoliment de les competències específiques següents:
Competències específiques
Àrea o matèria
1. Comprendre els processos físics i psicològics implicats en la cognició, la motivació i l'aprenentatge, analitzant les seves implicacions en la conducta i desenvolupant estratègies de gestió emocional i del propi procés d'aprenentatge per a millorar l'acompliment en l'àmbit personal, social i acadèmic i aconseguir major control sobre les accions i les seves conseqüències. (CPSAA1, CPSAA3, CPSAA4, CPSAA5)
Formació i orientació personal i professional - 4t ESO
TRACTAMENT DE LES COMPETÈNCIES TRANSVERSALS
Les competències que es treballaran en aquesta activitat són: competència personal, social, la d'aprendre a aprendre i competència digital.
OBJECTIUS D’APRENENTATGE
Què volem que aprengui l’alumnat i per a què?
CAPACITAT + SABER + FINALITAT
CRITERIS D’AVALUACIÓ
Com sabem que ho han après?
ACCIÓ + SABER + CONTEXT
1
Conèixer els processos implicats en l'aprenentatge, com son; l’atenció, la motivació i memòria. Descobrir estratègies d'aprenentatge i tècniques d’estudi. Treballar la intel·ligència emocional i la cognició. Descobrir les barreres en la e intentar superar-les; millorant les habilitats comunicatives.
1
1.1. Millorar l'acompliment
personal, social i acadèmic aplicant
estratègies d'aprenentatge i gestió
emocional que permetin major
control sobre les accions i les seves
conseqüències
2
1.2. Identificar i aplicar els processos que intervenen en l'aprenentatge, analitzant les seves implicacions i desenvolupant estratègies que afavoreixin
l'adquisició de coneixements,
destreses i actituds.
3
1.3. Analitzar la importància del
component emocional, prenent
consciència de la seva repercussió
en l'aprenentatge i desenvolupant
estratègies que el millorin.
4
5
6
SABERS
Amb la realització d’aquesta situació d’aprenentatge es tractaran els sabers següents:
Saber
Àrea o matèria
1
Processos implicats en l'aprenentatge: atenció, motivació i memòria. Estratègies d'aprenentatge i estudi. Intel·ligència emocional i intel·ligència executiva. Habilitats comunicatives. Barreres en la comunicació i estratègies per a superar-les.
Formació i orientació personal i professional - 4t ESO
DESENVOLUPAMENT DE LA SITUACIÓ D’APRENENTATGE
Quines són les principals estratègies metodològiques que es preveuen utilitzar? Quins tipus d’agrupament realitzarem? Quins són els principals materials que necessitarem?, etc.
Es proposa presentar aquesta situació d'aprenentatge durant la unitat 6- L'itinerari formatiu. L'objectiu d'aquesta assignatura és fer un pla d'acció personal del futur professional dels alumnes. Aquest tema especialment parla sobre les oportunitats acadèmiques que tenen. Per a poder aprofitar-les en el seu màxim potencial és convenient que facen una reflexió sobre les seues capacitats d'aprenentatge i de comunicació. Aquesta reflexió es planteja treballant des de l'intel·ligència emocional, que es treballara amb activitats on l'objectiu és saber i identificar les seues emocions; un aspecte a tractar també és el de conéixer i saber conviure en el seu context social, i finalment han de poder reconéixer les oportunitats acadèmiques que els ofereix el seu ambient.
Per a treballar tots aquests aprenentatges es realitzarà una visualització de vídeos sobre els quals els alumnes han de treballar. Cada alumne ha de contar si ha viscut alguna experiència pareguda a les que s'expliquen al vídeo. En aquest moment es presenta la rúbrica d'avaluació que utilitzarà el professor i es proposa al grup classe l'elaboració d'una rúbrica d'autoavaluació i coavaluació que hauran de consensuar entre tots a partir de la que se'ls haurà facilitat prèviament.
S'explicarà els productes finals i que també hi haurà una avaluació. En la presentació del producte que han de dur a terme es tindran presents les següents rúbriques que s'hauran consensuat:
- Rúbrica per la valoració de totes les fases per part del professor.
- Rúbrica per la valoració la presentació (rúbrica de professor i de coavaluació).
- Rúbrica del material audiovisual creat pels alumnes (rúbrica de professor i de coavaluació).
ACTIVITATS D’APRENENTATGE I D’AVALUACIÓ
Descripció de l’activitat d’aprenentatge i d’avaluació
Temporització
Activitats inicials
Què en sabem?
Introducció i debat sobre els coneixements que tenen d'algunes de les situacions que ha de comentar el vídeo
Una sessió d'una hora.
Entrega de la rúbrica que ha elaborat el professor i elaboració grupal de la seua
Una sessió d'una hora.
Activitats de desenvolupament
Aprenem nous sabers
Visualització de vídeos sobre les emocions positives o negatives i vídeos sobre algunes d'aquestes en relació amb l'educació
Una sessió d'una hora.
Oferir als alumnes un full que explique les emocions
Activitats d’estructuració
Què hem après?
Xicotet debat per aclarir el que ha explicat el vídeo i compartir les seues experiències
Una sessió d'una hora.
Identificar quines emocions senten quan venen i estan a l’institut i quines els agradaria sentir
Activitats d’aplicació
Apliquem el que hem après
Tasca d'investigació (en grup): recerca d'informació relacionada amb què és la motivació i com afecta aquesta a l'aprenentatge, què és la intel·ligència executiva i què és la intel·ligència emocional, aquest treball es presentarà en l'aula
quatre sessions d’una hora
Elaboració d’un material visual que parle sobre el tema per a exposar en el centre educatiu (vídeos, infografies...,)
Dues sessions d’una hora
Presentació als companys de la tasca realitzada
Dues sessions d’una hora
BREU DESCRIPCIÓ DE COM S’ABORDEN ELS VECTORS EN AQUESTA SITUACIÓ D’APRENENTATGE
MESURES I SUPORTS UNIVERSALS
MESURES I SUPORTS ADDICIONALS O INTENSIUS
Quines mesures o suports addicionals o intensius es proposen per a cadascun dels alumnes següents:
Alumne
Mesura i suport addicional o intensiu
Alumne TEA
Tenir el full sobre les
emocions abans d’iniciar cap activitat
Alumne TDAH i dislexia
Flexibilitat en l’entrega dels productes
Alumna TDAH
Flexibilitat en l’entrega dels productes
Comentarios
Publicar un comentario